Leczenie próchnicy
Leczenie próchnicy Dąbrowa Górnicza
Rozpoznanie początku próchnicy może praktycznie odbyć się tylko podczas wizyty, ponieważ sam pacjent praktycznie nie jest w stanie zauważyć u siebie początków próchnicy. Czasem jedynym sposobem na wykrycie ubytków próchnicowych są zdjęcia rentgenowskie. Koniecznie musimy też podkreślić, że próchnica sama w sobie nie boli. Boleć może podrażniony nerw w chorym zębie – ale to oznacza, że zwlekaliśmy z leczeniem bardzo długo.
A zatem tylko regularne wizyty u dentysty mogą skutecznie ochronić nas przed skutkami próchnicy, która wcale nie jest tak łatwo wykrywalna, jak czasem może się wydawać.
Diagnostyka próchnicy
W trakcie badania zęby są dotykane cienkim, ostro zakończonym zgłębnikiem w celu wykrycia uszkodzeń powierzchni szkliwa. Jeżeli zgłębnik haczy podczas badania bruzd zębów, jest to wyraźna wskazówka, że zębina uległa rozmiękczeniu.
Standardowe zdjęcia rentgenowskie stosowane w diagnostyce próchnicy to zdjęcie w projekcji skrzydłowo-zgryzowej albo zdjęcie punktowe wybranego zęba. Tą metodą poszukuje się przede wszystkim próchnicy w obszarze punktów stycznych między zębami (próchnica powierzchni aproksymalnych) oraz próchnicy zębiny, która powstała w głębokich bruzdach.
W leczeniu próchnicy w naszym gabinecie stosujemy paskarkę abrazyjna. Metoda ta polega na eliminacji próchnicy i opracowaniu ubytku zęba przy użyciu strumienia powietrza pod odpowiednim ciśnieniem, wzbogaconego ładunkiem ścierniwa w postaci tlenku glinu o różnej wielkości ziaren. Wydobywająca się z dyszy końcówki mieszanina proszkowo-powietrzna uderza w opracowywaną powierzchnię zęba i dzięki nadanej jej energii, próchnicowo zmienione szkliwo i zębina zostają oderwane od powierzchni zęba. Wielokrotne powtórzenie takiego cyklu powoduje całkowitą eliminację próchnicy. Abrazja powietrzna jest metodą minimalnie inwazyjną, oszczędzającą w znacznym stopniu zdrowe tkanki zęba. Umożliwia opracowanie zębiny bez wytworzenia rany zębinowej i przegrzania miazgi zęba, z mikroretencjami w szkliwie i zębinie. Metoda nie powoduje bólu, opracowanie zęba odbywa się bez nieprzyjemnych wibracji wiertła, nieprzyjemnych wrażeniom zapachowych oraz dźwiękowych. Pole zabiegowe jest czyste, suche i przez to bezpieczne.
Wskazania:
- ubytki niepróchnicowego pochodzenia,
- leczenie osób uczulonych na środki znieczulające,
- zabiegi u osób nadwrażliwych na ból,
- zabiegi u pacjentów z wysokim poziomem lęku stomatologicznego,
- bezbolesna trepanacja zęba w przypadku stanów zapalnych miazgi,
- preparacja przed zabiegiem lakowania u dzieci,
- zabieg usunięcia osadu nazębnego
- usuwanie i naprawa wypełnień kompozytowych,
- preparacja do mocowania aparatów ortodontycznych oraz usuwanie zamków ortodontycznych,
- oczyszczanie i przygotowanie zębiny oraz prac protetycznych przed zacementowaniem,
- usunięcie popękanej porcelany i odsłonięcie metalu w celu naprawienia licówki,
- piaskowanie koron stalowych i wnętrza koron i wkładów typu inlay/onlay.
Przeciwskazania:
Przeciwwskazaniem dla tej metody są przewlekłe choroby dróg oddechowych w tym nieleczona astma oskrzelowa. Abrazja jest metodą z wyboru do opracowania ubytków przyszyjkowych oraz powierzchownej i średniej próchnicy zębów. Przy próchnicy głębokiej, do usuwania dużych powierzchni miękkiej zębiny próchnicowej stosuje się ekskawatory oraz roztwór podchlorynu sodu. Możliwości zastosowania metody abrazji w leczeniu zębów są w dużym stopniu uzależnione od doświadczenia lekarza dentysty oraz stosowanego urządzenia do abrazji. Wiele stosowanych na świecie piaskarek abrazyjnych nie jest w stanie w sposób skuteczny i szybki opracować najtrudniejszych ubytków próchnicowych. Metoda ta nie jest odpowiednia do usuwania amalgamatu. Metoda abrazji nie jest stosowana do szlifowania zębów oraz w leczeniu endodontycznym zębów.
Przy umiejętnym zastosowaniu techniki abrazji, właściwie nie ma potrzeby stosowania znieczulenia miejscowego.
Opracowanie większości ubytków jest szybsze niż w metodzie wiertłowej. Wynika to ze znacznie oszczędniejszej preparacji zęba oraz braku konieczności wykonania znieczulenia. Nie musimy też wytrawiać bo nie ma tu warstwy mazistej, która niweluje siłę przyczepności wypełnienia. W przypadku głębokich, rozległych ubytków metoda ta wymaga dłuższej preparacji.
W większości przypadków Pacjenci nie zgłaszają żadnych dolegliwości bólowych, najczęściej podają wrażenie mrowienia i czasem odczucia zimna. Jeśli podczas opracowania ubytku nie dojdziemy do warstwy miazgi to pacjent nie odczuwa bólu i nie ma potrzeby znieczulenia.
Dzięki metodzie abrazji powietrznej niskiego ciśnienia wykorzystywanej w Sandman Futura uzyskujemy następujące korzyści:
- wyeliminowanie stresu i bólu a co z a tym idzie brak konieczności znieczulenia pacjenta
- wyeliminowanie stresu i bólu a co z a tym idzie brak konieczności znieczulenia pacjenta
- brak wibracji i odgłosu turbiny
- znaczące zwiększenie trwałości wypełnienia poprzez wyeliminowanie warstwy mazistej (nie ma też potrzeby wytrawiania opracowanego ubytku)
- ochrona tkanki miękkiej
- brak nadwrażliwości po zabiegowej dzięki wyeliminowaniu mikropęknięć w kanalikach zębinowych
- ograniczenie do minimum usunięcia zdrowych tkanek dzięki bardzo precyzyjnej pracy dysz
Dzięki zastosowaniu abrazji powietrznej możemy skutecznie walczyć z mitem, że „u dentysty zawsze musi boleć i nie obejdzie się bez stresu…”. Dlatego warto mocniej zainteresować się tą metodą.